Sinir Hücresi vücudumuzda sinir sisteminde haberleşme görevini yerine getiren temel bileşen bir hücredir.Sadece beynimizde tam yüz milyardan fazla sinir hücresi bulunduğu öngörülmektedir.


Sinir hücrelerini öteki hücrelerden ayıran en mühim özellik elektrokimyasal sinyal iletimini gerçekleştirmesidir.Bu kimyasal sinyaller nöronlar arasında iletilmektedir.Hastahanelerde de sık olarak duyduğumuz bir terim olan nöron aslında sinir hücresinin diğer adıdır.Sinir hücrelerinin bir çok dalı bulunmaktadır.Bunları bir ağaç gövdesine benzetebiliriz.

Örneğin akson denilen sinir hücresi çeşidi,boyları çok değişkendir.Boyları miko metreden metreye kadar uzanabilir.Vücudumuzdan kaslarımızı kontrol eden sinir hücrelerini en uzun liflere örnek oluştururlar.Bu aksonları aslında sinyal ileten kablolara benzetebiliriz.Aksonların üzeri ise miyelin denilen özel bir kılıf benzeri yapı ile kaplıdır.Miyelin de yalıtım görevini üstlenmiştir.

Hücresel değişiklikler,nöronların yani sinir hücrelerinin fonksiyonları ile yakından ilişkilidir.Sinir hücresinin yapısal özelliği,hücre fonksiyonlarına entegre şekilde çok uyumlu bir şekilde biçimlendiği ve çalıştığı görülmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla