Diyet yapılmasına rağmen kilo veremeyenler ya da belirli bir bölgede fazlalığı bulunanlar tarafından tercih edilen bir yöntem olan liposuction, kelime anlamı olarak yağ aldırma anlamına gelmektedir. Göbek, kol, basen, bacak gibi bölgelerde bulunan yağ fazlalıklarının alınması işlemi olan bu yöntem, bir çeşit vücut şekillendirme ameliyatıdır. Cilt altı yağ dokularının çeşitli metal boru ve vakumlar kullanılarak alınması ile gerçekleştirilen liposuction ameliyatı, sanılanın aksine zayıflatma ameliyatı değil, yalnızca şekillendirme ameliyatıdır. Bu nedenle kilo vermek için değil, vücudun belli bir bölgesindeki yağ fazlalığının alınması için tercih edilmelidir. Peki, hangi durumlarda bu ameliyat tercih edilmelidir?

·        Bazı kişiler, diyet ve spor yapmalarına rağmen basen ya da göbek bölgelerindeki yağlanmalardan şikayet ederler. Hatta ideal kilonuzda olsanız bile, vücudunuzun bir bölgesinin diğer bölgelere oranla daha yağlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda, doğal yollarla fazlalıklarınızdan kurtulamadığınızda, liposuction sizin için bir çözüm olabilir. 

·        Ancak genel bir kilo kaybı yaşamak için bu ameliyatı olmak, ameliyat sonrası alınan yağların kilo olarak geri dönmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu tip ameliyatlarda çoğu zaman, fazla bölgelerden alınan yağlar, isteğe göre vücudun diğer bölgelerine enjekte edilebilir. Örneğin göbek bölgesinde fazlalığı olan bayanlar, buradan alınan yağlarını kalçalarına enjekte ettirebilir. 

·        Hollywood ünlülerinin de sıkça tercih ettikleri bu tip liposuction ameliyatları, son dönemde Türkiye’de de büyük ilgi görüyor. 

Peki, liposuction ameliyatlarında kullanılan yöntemler nelerdir? Özellikle son yıllarda tıptaki gelişmeler, bu tip ameliyatlarda da birçok yeniliği beraberinde getirdi. Örneğin lazerle yapılan yağ alma işlemleri, çok daha acısız ve kolay olduğu için sıkça tercih ediliyor. Lazer enerjisi ile yağ hücrelerinin parçalanması ile gerçekleştirilen lazerle yağ alma ameliyatları sayesinde, diğer hücreler de bu durumundan etkilenmemiş oluyor. 


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla