İnsanın hayatla olan bağlantısını sağlayan en önemli beş duyu organımızdan biri olan gözler belli bozukluklar nedeniyle görme işlevini yerine getirirken bazı aksaklıklar yaşar. Bunlardan bazılarını yakından tanımak erken teşhis avantajını kullanmamız açısından yararlıdır.

Astigmatizm, ışığın göz bölümlerinden biri olan retinada kırılmasında olumsuzluk teşkil eder. Bu görme bozukluğu kornea yapısının bir miktar yumurta biçiminde eğik olmasından kaynaklanır. Bu bozuklukta kişi hem yakını hem uzağı görmede bulanıklık yaşar. Bu bulanıklık bireyde göz kaymasına sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda astigmatizm miyop ve hipermetrop ile aynı anda görülebilir. Bu görme bozukluğu gözlük kullanımı ya da lens aracılığı ile tedavi edilir. 

Miyop, bireyin yakını iyi bir şekilde uzağı ise bulanık görmesi şeklinde olan bir bozukluktur. Gözün arka uzunluğunun olması gerekenden daha uzun olmasından kaynaklanır. Bu sorunda kişinin gördüğü görüntü sarı noktanın önüne düşer. Bu görme bozukluğu genellikle ergenlik öncesinde başlayıp sonrasında hızlanır. Hipermetrop, miyobun tersine uzaktakiler iyi yakındakiler bulanık görünmektedir. Görüntü kişinin görme merkezinin biraz daha uzağına düşer. İşinde başarılı bir doktor tarafından muayene edilmezse gizli hipermetrop fark edilmeyebilir. Bu soruna sahip kişilerde göz küresi ufaktır veya kornea fazla düzdür. Katarakt, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma olasılığı fazla olan bir rahatsızlık olup, bulanık ve puslu görmeye neden olmaktadır. 

İlerleyen katarakt ciddi görme sorunlarına neden olabilir. Göz tansiyonu, ailesinde göz tansiyonu olan kişilerde ve miyop olan bireylerde bu sorunu yaşama ihtimali daha yüksektir. Önlenemeyen bir hastalık olduğu için göz sinirlerinde de tahribat oluşturacağından dolayı kontrolleri aksatmamak gerekmektedir. Arpacık, göz kapaklarında kırmızı şişliklerin belirmesiyle ortaya çıkmaktadır. Tedavisinde sıcak kompresler kullanılır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla