Diyabetin belirtilerinden bahsetmek gerekirse tuvalet ihtiyacının fazla olması, su içme isteğinin artması, yemek yeme isteğinde artış gözlenmesi bu rahatsızlığın en önemli belirtilerindendir.
  Halk arasındaki şeker hastalığı tip 2 şeker olarak bilinmektedir. Insülin reseptöründeki duyarsızlıktan yada yetersiz insülin salgılanmasından kaynaklanmaktır. Insülin dediğimiz pankreasın langerhans adacıklarında beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur, yani endokrin pankreastan salgılanır. Ve insülin, glukagon hormonu ile birlikte kan şekerinin düzenlenmesini sağlarlar. İnsülin kan şekeri yüksekken salgılanır, kan şekerini düşürür, glukagon ise kan şekeri düşük iken salgılanır. Kan şekerini düşürür yani insülin ve glukagon birbirine zıt çalışır. Şeker hastası olan kişiler de açken kan şekeri 126'in üzerindedir.Tokken kan şekeri 200’ün üstünde olmalıdır.

 1. Tip şeker hastalığında çok hızlı bir şekilde zayıflama gerçekleşir, bitkinlik duygusu artmış ve azalma göstermemiştir.

 2. Tip şeker hastalığında 1. Tipten farklı olarak kilo kaybı yaşanmamaktadır. Şeker hastalarında ilk başta oral yol ile tedavi uygulanır, yani hap dediğimiz ilaçlarla tedavi. Hastalık ilerledikçe direk damar yolundan tedavi uygulanır, yani hastaya insülin iğnesi vurulur ve böylece vücudun salgılayamadığı insülin direk kana verilmiş olur. Şeker hastaları sadece ilaçlara güvenmemelidir, beslenmelerine diyetlerine dikkat etmelidirler ve özellikle spor yapmalıdır, hastalığın ilerlememesi için. Hastalık ilerlerse daha ciddi daha ağır tablolar karşımıza çıkmaktadır. Hastalık ve yaş ilerledikçe hastaların vücutlarının belirli yerlerinde genelde uzuvlarında morluklar oluşmaya başlıyor ve bu gangrene çevirebiliyor, bu da insanlarda ameliyat ile gangrenli yerin kesilmesine neden oluyor.

 Hastalar zaten şeker hastası olduğu için yaraları geç iyileşiyor, böyle bir durumda tabiki daha büyük sorun ortaya çıkıyor. Kiminin yarası kapanamıyor kiminin ise uzuv kesilse bile yukarı doğru ilerliyor gangren buda hastaların vefatına yol acıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla