Şizofreni ruhsal bir bozukluktur ve şizofrenide birey kişiler arası ilişkilerden koparak kendi kurduğu hayali dünyada yaşar. Şizofrenini kelime anlamına bakacak olursak şizo ayrık ve frenos anlamına gelen akıl kelimelerinden oluşmuştur. Burada önemli kişinin ayrı kişilik özellikleri gösterdiği değil aynı anda gerçek dünyayı ve hayali dünyasını yaşamasıdır. Ailesinde şizofreni olan birinin yine o aileden birinde şizofreni olma olasılığı genele oranla daha fazladır. Bir kişide şizofreni olma durumu hem kalıtsal hem de dış etmenlere bağlı olarak değişir. 

Şizofreni türleri dörde ayrılmıştır,

paranoid şizofreni, hebefrenik şizofreni, katatonik şizofreni ve ayrışmamış şizofreni olmak üzere. Dillerde en çok dolanan şizofreni türü paronoid şizofrenidir. Bu türde hasta kendine zarar verildiğini düşünür. Sanrılı düşüncelere sahip olduğu için kendini toplumdan soyutlar. Düşünce bozuklukları bu türde oldukça fazladır. Bir diğer tür olan hebefrenik şizofrenide hasta kişinin davranışları tamamıyla tutarsızdır. Konuşmalarında bir şey anlaşılmaz konuşmaya başladığında söyledikleri farklı cümlelerin kelimelerinin karmakarışık bir araya getirilmiş hali gibidir. Dışardan bakıldığında duygularını belli etmez donuk ve soğuktur. Katatonik şizofrenide hasta donuk bir vaziyettedir. Çevreye duyarlı bir hareketi yoktur. Yere çömelmiş başını ellerinin arasına almış sallanan bir şizofren katatonik türünde bir hastadır. Bu hastaların bakımı düzgün yapılmazsa açlıktan ölebilme derecesine gelebilir. Saatlerce hareketsiz kalabilme özelliğinde sahiptirler.

 Kendilerini yaralama konusunda meyilli olan bu hastaların özel olarak bakıma ihtiyacı vardır. Ayrışmamış şizofrenide kesin bir belirti yoktur. Eğer hasta diğer türlerin belirtilerine uymuyorsa ama şizofrense bu türe girmektedir. Şizofrenin tanısının konmasında net bir yol yoktur. Bir psikolojik test ya da tıbbi bir test yapılarak bulunmamaktadır. Doktorun yaptığı gözlemler çok önemli yer tutar. Kişi direk bir şizofreni belirtisi sergilemez.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla