Tüm dünya genelinde, kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında gelen rahim ağzı kanseri, son yıllarda daha sık görülüyor. Türkiye’de de kadın kanserleri arasında 9.sırada yer alan ve her yıl yaklaşık 1500 kadına tanısı konulan rahim ağzı kanserinde ilk belirti, genel olarak vajinada görülen kanamalar olabiliyor. Ancak bazı bayanlarda kanser ilerleyene kadar herhangi bir belirti görülmeyebiliyor. 

Serviks kanseri olarak da bilinen rahim ağzı kanseri, Türkiye’de ve dünyada, kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türlerinden biri oluyor. Kadınlar için bu denli önemli bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri hakkında merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenler yazımızın devamında… 

·        Dünya genelinde her 2 dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayata veda ediyor.
·        Dünya üzerinde her yıl ortalama 500 bin kadına rahim ağzı kanseri tanısı konuyor.
·        Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde kanserlerin %15’lik bir kısmını oluştururken, gelişmiş ülkelerde bu oran %5 civarında.
·        Her kanser hastalığında olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor.
·        Genellikle 35 yaşından sonra görülüyor, büyük bir çoğunluğu ise 40 yaşından sonra görülüyor.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kilo kaybı, iştah azlığı, sırt ve bacak ağrıları, vajinada normalden fazla kanama, bacaklardan birinin şişmesi, tekrarlayan sistit, abdominal ağrıları, vajinal akıntıda artış, nefes darlığı, bacak ağrıları, halsizlik gibi belirtiler henüz fazla ilerlememiş rahim ağzı kanserlerinde görülen belirtilerdir. İlerlemiş kanserlerde ise belirtiler; vajinada kanama ve kötü koku, mantar, kabarıklık oluşumu, döküntü ve giderek büyüyen lezyonlardır. Ancak bu belirtilerin hiç biri de görülmeyebilir. O nedenle 35 yaşından sonra düzenli olarak muayene olmak, erken teşhis için oldukça önemlidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla