Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık çocukluk döneminde görülen viral bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Eğer bu rahatsızlık çocukluk döneminde değil de ilerleyen yaşlarda ortaya çıkarsa kişide ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Kızamık karşılıklı konuşma sırasında ağızdan çıkan tükürük taneleri veya nefes alışverişi sırasında çok rahat bulaşabilmektedir. Bu anlamda kızamık olan birisinin sosyal yaşamdan biraz daha geri durması diğer insanların sağlığı ve kendi sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu hastalık bir anda kendini belli etmez. Virüs organizmaya bulaştıktan sonra yedi - on dört gün süreyle kuluçka oluşumundan geçer. Hastalığın net olarak belirtileri bir iki gün önceden hafif olarak orta çıkmaktadır.

   Burun akıntısı, gözlerin yanması ve kızarması, gözlerde çapaklanma ve yüksek ateş rahatsızlığın ilk belirtileri olarak yorumlanmaktadır. Kızamık döküntüsü olarak bilinen belirtinin başlamasından hemen önce ağız içinde damaklarda yanaklarda ve dişlerde lekeler oluşur. Döküntü başladığı zaman ayak tabaları ve el ayaları dışında kalan her bölgede döküntü oluşur. Özellikle gövde bölümlerinde yoğunlaşan döküntü sırasında ateşlenme devam etmektedir. Kızamık için hususi bir ilaç tedavi olmaması nedeniyle çocuğun rahatsızlık duyduğu konulara bağlı olarak doktor kontrolünde ilaçlar verilebilir. Bu durumlara ek olarak çocuğun bulunduğu ortam havalandırılmalı ferah ve temiz olmalıdır. Kızamık kendinden başka hastalıkların tetiklenmesinde etkilidir. 

Öksürük sırasında sürekli balgam çıkaran çocuğun hemen doktora götürülmesi ve zatürreye karşı tedavi edilmesi gerekir. Aynı şekilde çocuk kızamık rahatsızlığı sırasında kulak ağrıları olduğunu belirtiyorsa orta kulak rahatsızlıklarına, sürekli uyumak istemesi beyinsel sorunların oluşmuş olmasına işaret sayılabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinde istenilen özel bir tedavi yöntemi yoktur. Bol miktarda vitamin alması iyileşme sürecinde etkili olacaktır. Ortamın havalandırılması ve sıvı tüketiminin aksatılmaması faydalı olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla