1 yıl süreyle, herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan düzenli olarak beraberlik yaşayan çiftlerin 1 yılın sonunda bebek sahibi olamamaları, genellikle kısırlık olarak kabul edilmektedir.

        Aslına bakarsanız çiftlerin büyük bir çoğunluğu, 2-3 ay korunmasız birliktelik yaşadıklarında ve çocuk sahibi olamadıklarında kısırlık şüphesi yaşıyorlar, ancak bu süre ortalama olarak 1 yıl kabul edilmektedir. Eski dönemlerde kısırlığın kadınlara has bir sorun olduğu kabul edilirdi, ancak günümüzde kısırlık sebebinin hem kadın hem de erkekten kaynaklanabileceği biliniyor.  Özellikle bu konuda en aceleci grubun genç çiftler olduğu biliniyor, ancak doğum kontrol yöntemi kullanmadan birlikte olunsa bile, sperm ve yumurtanın döllenmesi bazı çiftlerde daha çok zaman alabiliyor. Diyelim ki, 1 yıl boyunca korunmamanıza rağmen çocuk sahibi olamadınız. Peki, şimdi ne yapacaksınız?


·        Kısırlık tedavisinde artık birçok yeni teknolojik uygulamalar kullanılıyor. Tüp bebek yöntemleri arasında öne çıkan birçok yöntem, eskiye oranla çok daha kısa sürede çok daha fazla başarı sağlıyor.

·        Döllenmenin doğru zamanda en doğru hücrelerle gerçekleşmesini sağlayan yöntemler sayesinde, kısırlık sorunu korkulu rüyanız olmaktan çıkıyor. Son dönemde birçok yenilik ile tüp bebek tedavileri de bir hayli gelişti.


·        Artık çiftler, 1 yıl boyunca bebek sahibi olamadıklarında, bu yeni yöntemleri tercih ediyorlar.


Erkekten kaynaklanan kısırlıklar %25 ile %45 oranları arasındayken, kadınlarda bu oran %40 ile %55 arasındadır. Ancak yine de, muayene etmeden kısırlığın kimden kaynaklandığını anlamak mümkün olmayacaktır. Bu gibi durumlarda spermin kalitesini arttırmak ya da çalışan yumurtalıkları doğru zamanda kullanmak oldukça önemli bir hal alıyor. Bu nedenle, kısırlık tedavisi olurken doğru tüp bebek yöntemini, doğru doktoru ve doğru merkezi seçmek de tedaviden alacağınız olumlu sonuçların süresini kısaltıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla