Influenza virüsünün sebep olduğu rahatsızlık yüksek ateşle belirtisiyle ortaya çıkmakta ve adale ağrıları, eklem yerlerinde ağrılar, halsizlik, baş ağrısı şeklinde kendini göstermektedir. Çocuklarda ve başka rahatsızlığı olan kişilerde tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilecek kadar önemli bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıktan korunmanın hiçte zor olmadığını anlatmak ve insanları bilgilendirmek gerekmektedir. Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler almak grip hastalığından korunmada önemli yer tutmaktadır. Aşırı sıcak ve boğucu ortamlarda fazla bulunmak rahatsızlığın başlamasında etkili olduğundan bu tür ortamlardan uzak durmak gerekmektedir.

    Sebze ve meyve tüketimi yeşil renkli besinlerin yenmesi gripten korunma yollarında önemli bir unsurdur. Bitki çaylarını içmek diğer içeceklere göre kişiye daha fazla yarar sağladığından ıhlamur tarzı çaylar içmek ve su tüketimini aksatmamak gerekmektedir. Düzenli bir spor kültürü oluşturulmalı ve bu spor alışkanlığı gerek duyulmadıkça aksatılmamalıdır. Örneğin günde yaklaşık bir saat yürüyüş yapmak hem sağlığa katkı sağlar hem de gripten korunma anlamında sizlere avantaj sağlar. C vitamini deposu olan portakal ve limon mümkünse sıkılarak içilmelidir. Günlük tüketimde rahatsızlıktan korunmada etkili bir yöntem olacaktır. Eskiden beri grip olanlara bol baharatlı çorbalar içmesi tavsiye edilir. Günümüzde de gripten korunma yollarında öneride bulunanlar muhakkak baharatın etkisinden söz eder. 

Bu nedenle çorbalarda ve yemeklerde baharatı eksik etmemek özellikle kekik ve nane kullanmak gerekmektedir. Vücut bakımına önem vermeli temizliği ihmal etmemiz gerekir. Ellerimizi mümkün olduğunca temiz tutmak sadece grip için değil diğer birçok hastalığın önlenmesinde etkili olacaktır. İçinde bulunduğunuz ortamın temizliğine ve havalandırılmış olmasına dikkat ediniz. Boğucu ve kirli bir hava hastalıkların tetiklenmesini kolaylaştıracağı için buna önem vermek gerekmektedir. Hastalıkların elle bulaşma olasılığı fazladır. Çocukların elini ağzına götürme alışkanlığı göz ardı edilmediği için öksüren çocukların ağızlarını kapatırken ellerini değil dirsek eklemlerini kullanmalarını alışkanlık haline getirmelerine yardımcı olmak gerekir. Uyku düzenine dikkat etmek diğer önemler kadar önemli bir yer tutmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla