Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok karşılaştığı sağlık sorunlarından biri de gestasyonel diyabettir. Diyabet hastası olup da gebe kalan bayanların, hamilelik dönemi boyunca beslenmesine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu noktada gebelikte doğru ve bilinçli beslenmenin önemini iki kat arttırıyor. Günlük alınması gereken enerji miktarına göre belirlenen beslenme programına uyulduğunda, gebelikte diyabet herhangi bir problem teşkil etmez. Ancak hamilelik süresince dengesiz ve bilinçsiz beslenme birçok problemi de beraberinde getirecektir.
·        Gebelikte gestasyonel diyabet görüldüğünde, hem anne hem de bebeğin sağlığına uygun bir beslenme listesi, kişinin doktoru tarafından oluşturulmalıdır. 

·        Türk toplumunun genel bir yanılgısı olan “ sen iki canlısın bol bol ye” lafı aslında çok yanlıştır. Çünkü hamilelikte diyabet olsa da olmasa da gereksiz alınan kilolar, hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir. 

·        Gebelikte görülen diyabet için, ani şeker düşmelerini engellemek için mutlaka posa bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. 

·        Ayrıca bol su tüketmek de oldukça önemli. Şekerli ve bol kalorili gıdalardan ise uzak durmaya özen gösterin. 

Gebelikte gestasyonel diyabet, genellikle hamileliğin 24. Ve 28. Haftalarında tanısı konuyor. Bu haftalardan sonra diyabet hastası annenin beslenmesi, hem kendisi hem de bebeği için oldukça önemlidir. Ayrıca daha önce şeker hastası olmayan anne adaylarının ortalama %5’inde, gebelik sonrası gestasyonel diyabet görülebiliyor.  

Burada önemli olan doğru ve bilinçli beslenmektir. Ayrıca gereğinden fazla beslenme kadar tehlikeli olan bir diğer durum da eksik beslenmektir. Gebelikte gestasyonel diyabet için fazla beslenme kadar eksik beslenme de hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit etmektedir. Diyabet hastası anne adayının, gebelik boyunca beslenme düzenine iki kat özen göstermesi gerekmektedir. İstenilen ölçüde kilo alınması ve besleyici değeri yüksek gıdalar tüketilmesi oldukça önemli.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla