Diş ağrısı çeken kişilerin ağrılarını hafifletme ya da dindirmede pratik çözümler çok işe yaramaktadır. Bu anlamda diş ağrısını geçirmek için kullanılan yöntemler ikiye ayrılıyor. Birincisi diş çürükse ve dolgu yoksa ikincisi ise dolgu veya kaplama gibi diş müdahalesi geçirmiş iseniz farklı yöntemler kullanılmalıdır. İlk olarak dolgu değilse çürük varsa kullanılacak yöntemlerden bahsedelim.

Diş ağrısı çekmeye başladığınızda dişlerinizi fırçalayarak ağrıyı dindirmeye çalışabilirsiniz. Çünkü çürükle temas eden yiyecek kalıntıları dişin sızlamasına ve ağrı yapmasına neden olur. Diş ipi kullanarak diş aralarını temizlemek de faydalı olacaktır. Ilık su ile hazırlanmış bir tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı dindirmede etkili olacaktır. Varsa sirkeli su ile gargara yapmak da tuzlu su kadar etkili olacaktır. Karanfilin uyuşturma etkisinden yararlanmak için karanfili çiğneyerek çürüğün üzerinde ve çevresinde durdurabilirsiniz. Çürüğün olduğu diş ve diş çevresindeki iltihabın yaptığı ağrıyı azaltmak için bir iki tane sarımsak ezerek çürüğün üzerine koyabilirsiniz.

 Bu şekilde iltihabın oluşturduğu etkiyi azaltır bakterileri yok edebilirsiniz. Eğer dişiniz dolguysa dişin köküne yetişemiyorsanız soğuk pres uygulayarak bölgeyi soğutun. Bulabiliyorsanız bir buz parçasını diş ile yanak arasında bekletebilirsiniz. Ağrı kesici içerek ağrıyı durdurmayı deneyebilirsiniz. Doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği ağrı kesiciden başka ağrı kesici kullanmayınız. Bu yöntemler diş ağrısını bir süreliğine geçireceği için muhakkak bir doktora gidip sorunu tamamen çözmek ve kurtulmak gerekmektedir. 

Diş ağrısına aspirin tarzı ilaçlar ezerek konulmamalıdır. Bu yöntem diş etlerine ve sinirlere zarar vereceğinden diş ağrısını azaltmak yerine daha da arttırmaktadır. Maydanozun da diş ağrısını kesme konusundaki etkisini unutmamak gerekir. Maydanozu iyice ezip diş etrafına sürüldüğünde ağrının azaldığı görülecektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla