Damar sertliği dikkat edilmesi gereken insanda kalp krizine yol açabilecek kadar önemli bir hastalıktır. Kısaca ve anlaşıla bilir bir şekilde damar sertliğini tanımlamak gerekirse, damarlar duvarı denen yapının zarar görmesi sonucu sertleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Damar sertliğinin teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması konusunda yaşanan gecikmeler insanda önemli sorunlar oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kalp krizi ve beyin kanamaları şeklinde ortaya çıkabilecek bu rahatsızlık erken teşhis yapılarak sonuçları hafifletilebilir. Bu rahatsızlığın sebebi genel anlamda aileden kalıtsal olarak geçtiği bilinmektedir. Yaşlı kişilerin bu rahatsızlıktan etkilenme ihtimali daha fazla olduğu bilinmekle birlikte bu rahatsızlığa bağlı olarak gelişen hastalıklar yetişkinlikte kendini göstermektedir.

   Erkekler ve bayanlar arasında genel olarak bir kıyaslama yapılacak olursa erkeklerin bu hastalığa yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğu görülmektedir. Sigara kullanımı bu rahatsızlığın baş göstermesinde en büyük etkenlerden biridir. Kişinin ayaklarında yaşadığı sorunlar sızlama, uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler bu rahatsızlığa işaret olabilmektedir. Sinsi bir gelişme gösteren bir yapıya sahip olan bu rahatsızlık kişinin yaşı ilerledikçe belirtilerini göstermeye başlıyor. Burada dikkat edilecek olan husus damar sertliği olan damarın vücudun hangi organıyla ilişki olduğudur. Kalbin beslenmesinde rol oynayan damarlardaki bu tarz bir sorun kişide kalp sıkışması, göğüs üzerinde ağrılar oluşmasına sebebiyet verebilir. Bacak ile ilgili damarlarda oluşan bir sorun kişinin yürüme zorluğu çekmesine uyuşmalara neden olur. Bacağın arka kısmında diz kapağının altındaki kaslarda ağrılar belirtileri arasındadır. 

Bu rahatsızlığın tedavisinde rahatsızlık olan bölgedeki ya da o bölgeyi besleyen damarların incelenmesiyle başlar. Hastadaki damar tıkanıklığı çok fazla ilerlememiş ise ilaçla tedavi edilmeye çalışılır eğer rahatsızlık ilerlemiş ise bypass diye bilinen ameliyat yapılmalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla