Akciğerlerde bulunan bronşların iltihaplanması ile savunmasız kalan bronşların olduğu yerde olmaması gereken hücrelerinde orada bulunması durumuna bronşit denilmektedir. Akut ve kronik bronşit olmak üzere ikiye ayrılan bir hastalıktır. Akut bronşit, solunum yolu ve bronşların birden bire iltihaplanmasıyla başlayan bronşit türüdür. Bu rahatsızlık aniden meydana gelebileceği gibi viral yollardan meydana gelen örneğin kızamık gibi hastalıklardan sonra da ortaya çıkabilir.

Kimyasal maddelere veya gazlara maruz kalma durumunda bronşit olma ihtimali yüksektir. Nemsiz ortamlarda, kuru soğuklarda vücut direnci zayıflayacağı için bronşit olma ihtimali artmaktadır. Soğuk algınlığının ardından bronşitte yüksek ateş, baş ağrısı, bitkinlik, nefes alışverişlerinde hırıltılı sesler çıkması öksürük gibi belirtiler ortaya çıkar. İlk başta bu öksürüklerde boğaz yırtılır gibi olur ancak ilerleyen zamanlarda öksürükle birlikte balgam da çıkmaya başlamaktadır. Bu rahatsızlığı geçiren hastaların bulundukları ortam nemli olmalı ve ferah bir mekan oluşturulmalıdır. Doktor tavsiyesi üzerine olmak şartı ile ateş düşürücüler ve öksürük şurupları veya hapları kullanılabilir. Bu hastaların dinlenmeleri hastalığın tedavisinde çok önemlidir. 

Çeşitli bitki çayları hastaya iyi geleceği için ıhlamur, hatmi çiçeği, süt otu, gelincik çayı, ebegümeci, mersin yaprağı gibi bitki ayları kullanmakta yarar vardır. bu bitkilerin kullanımlarını iyi okunmalı ve anlaşılmalıdır. Kronik bronşit ise akuttan farklı olarak sürekli devam ediyor olmasıdır. Yani bu tür bronşitte hasta öksürük ve balgam çıkarmada uzun süredir şikayet ediyor olması gerekir. Nemli iklim ortamı, boğucu kirli hava gibi etmenler hastalığa sebep olabilir. Sigara dumanına maruz kalan kişilerde bronşit olma ihtimali yüksek olmakla birlikte bu rahatsızlığın ilerde kronik bronşite dönüşme oranı yüksektir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde akciğer savunması yetersiz kalacağından bu rahatsızlığa yakalanma ihtimalleri yüksektir. Kadınlara göre erkekler bu hastalığa daha az yakalanmaktadır. Bronşit tedavi edilirken ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük kesiciler kullanılmaktadır. 

Balgam çıkarmak için kullanılan ilaçlar diğer ilaçlara takviye olarak kullanılabilir. Sigara içenlerin sigarayı bırakmaları iradelerini ortaya koymaları rahatsızlığın tedavi sürecinde çok önemli bir rol oynar. Bu rahatsızlığın tedavisinde antibiyotiklere fazla yer verilmez çünkü antibiyotikler bu rahatsızlığa sebep olan virüslere karşı koymaz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla