Kış aylarının en çok tüketilen içecekleri denilince ilk akla hiç kuşkusuz Boza gelmektedir. Oldukça besleyici ve vitamin açısından zengin bir mayalı içecek olan Boza ayrıca mineral açısından da oldukça zengindir. Özellikle hamile bayanlar ve sporcular için içeriğinde bulundurduğu protein, karbonhidrat açısından bulunmaz bir içecek olan boza mayalanması sırasında da laktik asit açığa çıkarmaktadır.

Oldukça besleyici ve doyurucu bir içecek olan Boza, kış aylarında sıklıkla görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeniyle meydana gelen halsizliğin giderilmesine oldukça yardımcı olur. İçeriğindeki vitaminler sayesinde de grip ve soğuk algınlığına yakalanma riskini düşürür. İçeriğindeki laktik asit sayesinde mide yanmasını azaltır ve sindirime oldukça yardımcı olur. 

Bilindiği gibi zihinsel aktivitelerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için en önemli olan vitamin grubu B vitaminleridir ve Boza içerisinde bu vitamin grubu oldukça bol bulunmaktadır. Bu sayede hafızayı güçleştirmeye etkisi bulunan Boza, sinirlerin sakinleşmesine ve zihinsel yorgunluğun da giderilmesine yardımcı olur.

Hamilelikte boza içen bayanların anne sütünde büyük miktarlarda artış yaşanmaktadır. Ayrıca içerisindeki besin çeşitliliği sayesinde anne sütünün de zengin içeriğe sahip olmasını sağlar ve bu sayede bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Büyüme çağındaki çocuklar için de tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Bunun yanında son yıllarda yapılan araştırmalarda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini oldukça azalttığı görülmektedir.

http://www.saglikmucizeleri.com/

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla