Anestezi kelimesini incelediğimizde an – olumsuzluk eki estezi – duyu hissi demektir. Yani anestezi kelimesi duyu hissinin kaybolması anlamına gelmektedir. Anestezinin genel amacı acı ve ağrıyı ortadan kaldırarak hastanın hiçbir şey hissetmeden ameliyat olmasını sağlamaktır. Anestezi türlerini incelediğimizde en çok kullanılan 3 çeşit anestezi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar Genel anestezi, Lokal anestezi, Rejyonel(bölgesel) anestezidir. Genel anestezi hastanın tamamen uyutulduğu şuurun kapandığı anestezi türüdür. Lokal anestezi küçük cerrahi girişimlerde sadece müdahale edilecek bölgenin uyuşturulduğu bilincin açık olduğu anestezi türüdür.

 Rejyonel anestezi büyük bir bölgenin uyuşturulduğu(bel altı vb.) ancak bilincin kapanmadığı anestezi türüdür. Anestezide kullanılan ilaçlar hastanın yaşına, kilosuna, cinsiyetine bakılarak yapılır. Anestezinin ne tür yapılacağı ve hangi dozda uygulanacağına anestezi uzmanı karar verir. Ameliyattan önce hasta anestezi uzmanı tarafından değerlendirilir. Uzman hastaya çeşitli sorular sorar ve birkaç küçük muayene yapar. Uzmanın her ne kadar son sözü söylediği durumlar olsa da hasta genel anestezi almak istiyorsa uzman buna göre hazırlık yapar. Örneğin diz ameliyatı olacak bir kişiye uzman, rejyonel anesteziyi uygun görmüş olsa da hasta genel anestezi almak istediğini söylerse hasta uyutulur. 

Hasta ameliyat masasına alındığında yapılacak işlemler tek tek hastaya anlatılır. Hastanın vital bulgularının ameliyat boyunca takip edilebilmesi için bir monitöre bağlanır. Böylece tansiyon, nabız, solunum sayısı gibi önemli veriler her saniye takip edilebilir. Anestezi alacak kişilerinin en büyük endişeleri ya tam uyumazsam ya uyanamazsam gibi şeylerdir. Ancak bu ihtimal yok denecek kadar azdır. Hasta ameliyat esnasında bir an bile yalnız bırakılmaz. Hastada oluşabilecek en ufak bir değişiklik direk monitörde kendini gösterir böylece uzman ve yardımcıları olaya anında müdahale edebilme imkanına sahip olur. Anestezinin bilinen en büyük yan etkilerinden biri baş ağrısıdır. Ancak güçlü ağrı kesiciler sayesinde bu önlenebilmektedir. Gelişen teknolojiyle anestezinin güveni oldukça artmıştır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla