Arpacık dediğimiz zaman hemen herkesin aklına ilk olarak göz kapağında çıkan sivilce şeklindeki kızarıklıklar gelmektedir. Genellikle sivilce büyüklüğünde olan bu şişlikler aslında gözün etkili bir şekilde çalışmasını etkilemez fakat gök kapağı etrafında kaşıntı oluşturarak insanı rahatsız eder. Eğer yeteri kadar beklenirse bu şişlik zamanla iner ve kendi kendine geçer. Fakat evde yapacağınız birkaç basit tedavi yöntemiyle bu hastalıktan daha çabuk bir şekilde kurtulabilmeniz mümkündür. Eğer gözünüzde arpacık çıktıysa kesinlikle bu şişliği kaşımamanız gerekir. Aksi halde şişlik diğer yerlere de bulaşabilir.

Arpacık tedavisi için herkesin evinde bulunabilen ürünler kullanılmaktadır. Bir miktar pamuk ve sıcak su ile arpacığın çıktığı yere soft bir masaj yapılabilir. Bir ayna yardımıyla da masajı tam olarak arpacığın çıktığı yere yapmanız ve diğer yerlere pamuğu bulaştırmamanız gerekmektedir. Oldukça etkili sonuçlar veren bu yöntem aynı zamanda en çok uygulanan yöntemlerin de başında gelmektedir. Sıcak suyla ıslattığınız pamuk ile yapacağınız masaj sayesinde arpacık üzerindeki deriyi yumuşatarak hem daha az kaşınmasını sağlamış olacaksınız hem de arpacığın patlayabilmesi için daha iyi bir deri hazırlayacaksınız.

 Bu işlemi günde birkaç kere uygulayarak tedavinizi arpacık patlayıp iyileşene kadar devam ettirebilirsiniz. Ayrıca bunun yanında arpacığın çıktığı yerlere sürülen kremler de gözle görülür sonuçlar vermektedir. Tüm bu işlemleri aslında arpacığın daha rahat patlayabilmesi için yaptığınızı unutmayın ve arpacığı kesinlikle siz patlatmaya çalışmayın.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla