Hafife almayın, ufak önlemlerle korunmak mümkün... H3N2'den korunma yolları ve dikkat edilecek hususlar...

Hava değişimlerinin olduğu günlerde, kişilerin gribal enfeksiyona yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bunun en basit sebebi ise kişinin hangi hava şartlarında ne giyeceğini bilemeyip, üşütmesidir.
        Grip nedir? Grip viral bir enfeksiyon olup: burun akıntısı, halsizlik, yüksek ateş ve boğaz ağrısıyla ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki savunma sistemi virüsten dolayı zayıflamaktadır.
        Asıl önemli olan gripten nasıl korunulacağı konusudur. Burada ise bir numaralı yöntem, bol bol c vitamini içeren meyveler tüketmektir. Bunların başında ise limon, mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgiller gelmektedir. C vitamini sayesinde rhinovirüslerin oluşturmuş olduğu nezle semptonları ortadan kalkmaktadır. Rhinovirüsün bir numaralı ilacı C vitaminidir. Ayrıca kişinin gribal enfeksiyona yakalanmasının ardından yapması gereken en önemli şey, ilaçlara yönelmeden önce bol bol istirahat etmesidir. Kişi dinlenmediği sürece kolay kolay iyileşemez. Özellikle dinlenirken kişi terleyebilirse bu onun halsizliğinin ortadan kalkmasında son derece etkili olacaktır. Terlemeye yardımcı olarak ise pekmez, nane limon, ballı şerbet tarzı sıvılar tüketilebilir.
       Özellikle bebeklerde ve yaşlı hastalarda ise korunma amacıyla grip aşısı yaptırılması son derece önemlidir. Fakat aşı yaptıracak kişinin hasta olmamasına özellikle dikkat etmek gerekir.
       Son günlerde H3N2 gribinin ortaya çıkması çoğu kişiyi endişelendirdi. Herkes ilaç telaşına kapıldı. Fakat basit önlemlerle bu hastalığı atlatmak oldukça basit. Çünkü gribi yok edecek en temel şey, bolca dinlenmek ve C vitamini tüketmektir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken ve herkesin yanlış yaptığı bir hususta şudur: doktora giden hastaların bir kısmının doktorun antibiyotik yazmasını beklemesi. Bu davranış oldukça yanlıştır, çünkü grip bir viral enfeksiyondur ve virüsler üzerinde antibiyotiklerin bir etkisi yoktur. Antibiyotiklerin bakteriler üzerinde etkili olduğu unutmamak gerekir.
       Bu kısa bilgiler ışığında herkese sağlıklı günler...  

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla