Elektronik sigara, sigara tiryakilerinin sigarayı kolayca bırakmaları için hazırlanmış bir sahte sigaradır. Elektronik sigara, içindeki tütün dışında gerçek sigarayla çok büyük benzerlikler taşımaktadır. Bu sigaralar son teknolojiyle üretildiği için sağlığa hiçbir zararı yoktur, hatta sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu için kârı olacaktır. Elektronik sigaranın mantığı sigarayı psikolojik olarak bırakmaktır. Bu sigaraların içeriğinde tütünde bulunan nikotin maddesi bulunmadığı için insan bünyesi bir süre sonra kendi iradesiyle sigaradan vazgeçmektedir.
   Elektronik sigara yapısı itibariyle ağızlık-kartuş, mikro çip ve led ışık olmak üzere 3 parçadan oluşur. Ağızlık ve kartuş bölümünde sigarayı bırakmaya yarayan aroma ve nikotin bulunmaktadır. E-sigaranın kartuşunda  tütün alkalotini maddesi bulunmaktadır. Elektronik sigaranın her kartuşu genellikle 3 paket sigaraya karşılıktır.

 Kartuş bittiğinde yeni kartuş alıp cihaza yerleştirmek gerekir. Cihazı ilk aldığınızda içinde ortalama 10 adet kartuş bulunmaktadır. Bu da normal bir sigara kullanıcısına uzun bir süre yetmektedir. E-sigaranın yüksek seviye, orta seviye, düşük seviye ve sıfır olmak üzere 4 farklı nikotin seçenekli kartuş çeşidi vardır. Elektronik sigaraya başlayıp sigarayı bırakmak isteyenlerin önce yüksek seviye kartuştan başlayıp zamanla sıfır nikotinli kartuşa kadar düşmeleri gerekmektedir.

Kullanıcıların sıfır nikotinli kartuş kullanımında tütünlü sigara isteği duymamaları durumunda elektronik sigarayı bırakmaları önerilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla