Diş sağlığının önemi, ağız sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı ve temiz dişler, daha güzel bir gülüş ve daha temiz bir nefese sahip olmanızı sağlar. Diş sağlığı, ağız sağlının yanı sıra estetik açıdan da oldukça önemlidir. Beyaz dişler ve harika bir gülüş, kendinize olan özgüveninizi temsil eder. Eğer güldüğünüzde güzel görünen dişleriniz varsa, bu, insanlar üzerinde sağlıklı olduğunuz izlenimi de vermektedir. Diş sağlığının önemi bu kadarla da sınırlı değil. Diş problemleri, birçok hastalığın habercisi olabilir ayrıca diş çürükleri ve diğer diş problemleri, zamanla diğer hastalıkların oluşmasına da davetiye çıkarmaktadır.

Genel vücut sağlığı olarak bakacak olursak, ağız sindirim sisteminin başladığı bölgedir. Dolayısı ile ağız sağlığı tüm sindirim sistemini de etkilemektedir. Ayrıca diş sağlığında önemli bir diğer bölge de diş etleridir. Diş eti hassaslığı, birçok hastalığın habercisi olabilir. 

·         Diş sağlığını korumak ve daha beyaz dişlere sahip olmak için günde 2 kez dişlerinizi fırçalamayı ve düzenli olarak 6 ayda bir diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin. Zaman zaman yapılan ağız ve diş temizliği, diş ve diş etlerinizin de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca beyaz dişler, estetik açıdan da daha sağlıklı olduğunuz izlenimini verir. 

·         Toplum içinde rahat gülümseyebilmek istiyorsanız diş sağlığınıza mutlaka önem vermelisiniz. Ayrıca diş fırçalamakta sağlıklı dişlere sahip olmak için yeterli olmuyor. Diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde çeşitli yemek kalıntıları kalır ve zamanla diş çürüklerine neden olur. Bu gibi durumlardan korunmak  için mutlaka diş ipi kullanın ve daha temiz bir nefes için gargara kullanmayı da ihmal etmeyin. 

Diş sağlığının önemi hem vücut sağlığınızı hem de toplum içindeki yerinizi etkiliyor. Gülerken ağzını eliyle kapatan birisi olmak yerine, diş sağlığınızı koruyarak rahatça gülümseyebilir ve bembeyaz dişlerinizi herkese gösterebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla