ALZHEİMER NEDİR?
Yaşadığımız çağda artık en sık duyulan kalp rahatsızlıkları, kanser ve felçten sonra alzheimer gelmektedir. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde görülen yaşlı hastalığı olarak da bilinen alzheimer, bunamanın en büyük sebeplerinden biri. Hastalık unutkanlıklarla başlıyor, gün geçtikçe beynin bazı bölgelerindeki protein birikmeleri, beyin hücrelerine zarar veriyor ve algı ağında hasar oluşturuyor. Böylece zamanla kişinin zihinsel becerileri kayba uğruyor. Oluşan zihinsel problemlerle birlikte depresyon, saldırganlık, duygu bozukluğu, amaçsızca dolaşmalar, uyku sorunları da geliyor.
HASTALIĞIN SEYRİ
Başlangıçta, isimleri, tarihleri karıştırma, bir yere koyduğu eşyayı bulamama, mekanları karıştırma, soruları tekrar etme, kelimeleri yanlış kullanma gibi sorunlarla ortaya çıkan hastalık, seyrin ortasında yeni bir şey öğrenememe, artan unutkanlık, çabuk asabiyet gösterme, hayal görme, depresyon gibi sorunlarla ilerliyor. Son evrede aile fertlerini dahi tanıyamama, idrar tutamama, yemek yeme ve yürümede güçlük çekme ve en nihayetinde bir bakıcıya ihtiyaç duyacak kadar ilerleme ile sonlanıyor.
İLAÇ TEDAVİSİ VE DİĞER YÖNTEMLER
Günümüzde hastalığın seyrini yavaşlatan ilaçlar ve hastayı her yönden pozitif etkileyecek yöntemler mevcut. Siz de unutkanlıktan yakınıyorsanız, ihmal etmeyin hemen hekime başvurun. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır!

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla