Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Günümüzde her yaşta karşımıza çıkabilen çağın en sık rastalanan rahatsızlığı olan baş ağrısı, yaşam tarzından kaynaklı ortaya çıkabildiği gibi çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak da çıkabilir. Sinüzit, migren gibi hastalıklardan da kaynaklanabilecek bir hastalık olan bağ ağrısı, çalışma koşulları, gürültülü bir ortamda bulunmak gibi çevresel faktörler sonucu da oluşabilir. Duruma göre kronik ya da geçici olabilen bu rahatsızlık hayatı çekilmez bir hale getirebilmektedir.

Baş ağrısı için üretilen bir çok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar çoğu zaman işe yaramaktadır. Bu medikal yöntemler dışında alternatif yöntemler de çözüm olabilmektedir. Üstelik hiç bir kimyasal içermeyen ve tamamen doğal olan bu seçenek bitki türleridir.

Özellikle modern tıbbın gelişmediği zamanlarda sıkça uygulanan bitki tedavileri, özellikle ağrıları dindirmek için ilk tercih olarak kabul ediliyordu. Alternatif tıp doğal olmasıyla günümüzde bir çok kişi tarafından hala sıkça kullanılmakta. Baş ağrısına iyi gelen bitkileri şu  şekilde sıralayabiliriz;
Kedi Otu: Hem yatıştırıcı hem de sakinleştirici etkisi ile adından sıkça söz ettiren bilr bitki olan kedi otu, baş ağrısı için de birebirdir. Günümüzde pek çok tablet, hap ve bitki özlü çay içerisine de katılabilen kedi otu ağrıları dindirmede kullanılacak en etkili bitkidir.
                                      
Sarı Kantaron: Doğal anti-depresan olma özelliğiyle adını sıkça duyduğumuz sarı kantaron bitkisi, moral bozukluğu, motivasyon eksikliği gibi duygusal durum bozukluklarında sıkça kullandığımız, semptomlara karşı etki eden ilaçların içerisinde  de kullanılan bir bitki türüdür. Baş ağrısı açısından oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sarı kantaron çay formunda da tüketilebilmektedir.
Zencefil: Baş ağrılarını dindirmede yararlanılabilecek diğer bitkilerden birisi de zencefildir. Zencefilin diğer saydığımız bitkilerden en önemli farkı; zencefilin baş ağrısını önlemek için de kullanılabilmesidir. Sadece baş ağrısı değil mide rahatsızlıkları için de oldukça faydalı ve etkili bitkilerden biridir.


Nane: Nanenin diğer bitkilerden en önemli farkı çay olarak kullanılmamasıdır. Yağ olarak kullanılması gereken nane, ağrı duyulan noktalara yüzeysel olarak dairesel hareketlerle uygulanmalıdır. Bilimsel olarak kanıtlanmayan ancak rahatlatıcı bir etkisi olduğu herkesçe onaylanan nane yağı rahatsızlığınızı dindirmede birebir etkiye sahiptir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla